Przed wami nowy odcinek Podcastu Historycznego – Kapitan James Cook – Niesamowita historia najsłynniejszego podróżnika świata!

Zabieram was dziś na prawdziwą przygodę! W 1766 roku brytyjskie Towarzystwo Królewskie wysłało obiecującego kartografa i nawigatora Jamesa Cooka, aby poprowadził własną wyprawę na południowy Pacyfik. Jego rozkazem było zaobserwowanie astronomicznego zjawiska przejścia Wenus przez Słońce. To było jednak dużo za mało dla ambitnego kapitana Cooka. Po wykonaniu pierwotnego zadania, kontynuował przeczesywanie półkuli południowej w poszukiwaniu legendarnego kontynentu Terra Australis. Zapuszczał się dalej i dalej, a podróż trwała od 1768 do 1771 roku, niemal trzy lata! Po powrocie Cooka do Londynu jego relacje z wyprawy uczyniły go prawdziwą gwiazdą. Stal się sławny do do tego stopnia, ze pod naporem żadnego wrażeń Towarzystwa i społeczeństwa brytyjskiego wyruszył potem na jeszcze dwie wyprawy. każda z nich odkrywała kolejne nieznane zakątki Ziemi.

Podczas kariery Cooka przepłynął ponad 350 000 km – prawie odległość do Księżyca. A po drodze podróżujący z nim naukowcy i artyści dokumentowali egzotyczną florę i faunę, nietknięte krajobrazy, rdzenną ludność i wiele więcej. Oprócz południowego Pacyfiku podróże Cooka zabrały go do Ameryki Południowej, Antarktydy, Nowej Zelandii, wybrzeża Pacyfiku od Kalifornii po Alaskę, koła podbiegunowego, Syberii, Indii Wschodnich i Oceanu Indyjskiego. Kiedy wyruszył w 1768 roku, ponad jedna trzecia kuli ziemskiej była niezmapowana. Po 11 latach, jego dorobek był tak znaczny, ze niektóre ze stworzonych przez niego map były używane jeszcze w latach 90. XX wieku – tka tak, jeszcze 30 lat temu mapy Cooka były w uzyciu!

#podcast #podcasty #historia #zainteresowania #rozrywka #gruparatowaniapoziomu